Зъбните импланти са специално изработени структури, с които се заместват зъби при дефект в зъбните редици. Има различни импланти по вид и начин на поставяне. Най-често използвани са титановите винтови импланти. Те се поставят чрез хирургична манипулация в костта. Може да се въстанови един, няколко или всички загубени зъби.
Не е установена алергия или ендогенно причинено отхвърляне на имплант ,както често се говори сред пациентите. След оперативното поставяне, се изчаква определен срок, най-често 3-4 месеца, за „вкостяване“ на импланта.Този процес се нарича остеоинтеграция и представлява здраво тъканно свързване и обгръщане от клетките на костта, за да може да се понесе голямото натоварване при хранене впоследствие. Този процес може да бъде нарушен по няколко причини:
1. Ятрогенни – по вина на лекуващия
– неправилно проведена оперативна интервенция или протезиране впоследствие
– лоша преценка на условията за имплантиране или неправилно направен клиничен анализ
2. Произлизащи от пациента
– неспазване на дадените препоръки
– вредни навици – тютюнопушене, зависимости
– някои метаболитни общи заболявания
– бруксизъм и бруксомания
– занижена орална хигиена!
3. По неизяснени причини
Всички тези фактори могат да доведат до загуба на импланта не само в периода на остеоинтеграция, но и в периода на функционалното му натоварване. Този въпрос е с особена важност и е в основата на успеха на едно имплантатно лечение и ще бъде разгледан подробно в отделна статия.
След изчакване на първоначалното интегриране, поставените по закрит способ, под лигавицата импланти, се разкриват и върху тях се поставят т.нар. цикатризационни винтове. Те подготвят лигавицата за бъдещата коронка над импланта, така че да се постигне естетичното й и правилно разположение. Около седмица по-късно се поставя структура, наречена абатмънт, която е аналог на изпилен за корона естествен зъб. Взема се отпечатък за пренасяне на ситуацията в зъботехническата лаборатория, където се изработва коронка. Тя се залепва бърху абатмънта и успешно замества зъба, който възстановява.
автор:Д-р Динев