Протетика
Какво е протетика?
Протетиката е специалност от денталната медицина, която използва протетични конструкции за лечение на някои увреждания и състояния на зъбите и съзъбието. Протетичните конструкции (корони, мостове, фасети и други) се използват за възстановяване на функцията и естетиката на увредените зъби или за възстановяване на липсващи зъби в зъбните редици.
При какви проблеми прилагаме протетични конструкции?
Какви видове протетични конструкции се използват?
Кога се налага лечение с корона?
Какви са предимствата на короните?
Кога се препоръчва лечение със зъбни мостове?
Какви са алтернативите на зъбните мостове?
Кога се препоръчва използване на керамични фасети?
Какви са алтернативите на порцелановите фасети?
Какво представляват зъбните протези?
Какви видове протези се използват?
При какви проблеми прилагаме протетични конструкции?
Какви видове протетични конструкции се използват?
Протетичните конструкции могат да бъдат неснемаеми (когато са фиксирани върху зъби или импланти) и снемаеми, когато се свалят за почистване и отново се поставят в устата.
Дентални Корони
Какво е зъбна корона?
Зъбната корона е неснемаема конструкция, която се поставя върху зъб, който е предварително подготвен по специален начин, под формата на зъбно пънче. Изработва се индивидуално в зъботехническа лаборатория, като формата и цвета са съобразени със съседните зъби. Короната се залепва върху зъба, който възстановява и изглежда и функционира като всеки един от останалите зъби.
Дентална корона може да бъде фиксирана и върху поставен зъбен имплант.
Кога се налага лечение с корона?
- При големи пломби, когато останалите зъбни тъкани не са достатъчно здрави.
- След лечение на кореновите канали, когато има повишен риск от фрактури (счупване на зъба).
- По козметични причини- за корекция на променен цвят, форма или неправилна позиция на зъба
- Когато други методи не са приложими.
Какви са предимствата на короните?
При големи увреждания на зъбите от кариес или травма, когато няма достаъчно останала здрава структура, леченито с корона е по-удачно от възсатновяването с пломба, защото поддържа зъба и го предпазва от допълнително увреждане.
Короната може да възстанови нарушената форма и цвят при зъбно изтриване или промени в позицията на зъбите, когато други консервативни методи са неприложими, например ортодонтски методи. Прочетете още за ортодонтско лечение на зъбите тук.
Короните са дълготрайни и постоянни възстановявания. Нашите дентални лекари ще ви посъветват как да се грижите за вашите зъби, така че короните да ви служат с години .
От какъв материал
са изработени короните?
Порцеланови корони
Имат прозрачност близка до естествените зъби и затова са изключително естетични. Препоръчват се за зъби във видимите участъци на съзъбието и когато пациентът има алергия към метали. Тъй като тези корони са крехки, те са неподходящи за дъвкателните задни зъби.
Циркониеви корони
Металокерамични корони
Те се изработват чрез нанасяне на порцеланов слой върху метална основа, която остава скрита под порцелана. Короната е естетична, защото порцелановият слой е в цвят, който съвпада с цвета на съседните зъби. Металният слой под порцелана обаче, прави тези корони недостатъчно прозрачни и затова те възстановяват естетиката на зъбите в по-малка степен от циркониевите и порцелановите корони.
Пациенти с алергия към метали не са подходящи за лечение с металокерамични корони.
Дентални Мостове
Какво е дентален мост?
Денталният мост е неснемаема (фиксирана) конструкция, която е предназначена да възстанови един или повече липсващи зъби. Той се състои от изкуствен зъб (зъби), здраво фиксиран от двете страни за зъбни корони. След подготовка и изпиляване на зъбите около извадените, мостът се залепва за тях с цимент. Мостовете се изработват от същите материали, както зъбните корони и естетически наподобяват съседните здрави зъби. Те са неснемаеми, комфортни и напълно възстановяват естетиката и функцията на съзъбието.
Кога се препоръчва лечение със зъбни мостове?
Мостовете се използват за възстановяване на един или повече липсващи зъби в устната кухина. При лечението се налага изпиляване (отнемане на зъбна тъкан) на съседните зъби, върху които ще се циментират короните на моста.
Какви са алтернативите на зъбните мостове?
Керамични Фасети
Какво е керамична фасета?
Керамичната фасета представлява фина керамична „люспа”, която се фиксира върху външната повърхност на зъба.
Кога се препоръчва използване на керамични фасети?
С керамични фасети може да се постигне промяна във:
- формата
- цвета
- затваряне на пространства между зъбите
Лечението с фасети е свързано с минимално отнемане на част от външната повърхност на зъба (емайл), снемане на отпечатък и изработване в зъботехническа лаборатория. Те са с висока прозрачност и оптични качества, наподобяващи на естествените зъби и не променят цвета си с времето. Това ги прави естетични и същевременно по-биологични от короните, защото изискват по-щадящо изпиляване на зъбите.
Какви са алтернативите на порцелановите фасети?
Лечението с фасети е козметична процедура, изискваща макар и минимално отнемане на зъбни тъкани. Тяхна алтернатива е методът бондинг (bonding). При него корекцията във формата и цвета на зъбите се постига с използването на композитен материал, който се залепва върху външната повърхност без тя да се изпилява. Прочетете повече за композитни фасети и бондинг тук.
Неснемаемите протетични конструкции, които разгледахме имат различни предимства и недостатъци, както и строги показания за прилагане. Запишете консултация с нашите специалисти, за да ви посъветват кой вид лечение е подходящ за Вашия клиничен случай.
Снемаеми протетични
конструкции- зъбни протези
Какво представляват зъбните протези?
Снемаемите зъбни протези са пластмасови или метални бази, върху които са подредени изкуствени зъби, които възстановяват липсващи зъби в устната кухина. Протезите се отстраняват от устата всеки ден, за да се почистват.
Какви видове протези се използват?
Когато липсват всички зъби, се използват цели протези. Те се изработват от твърда или еластична термопластична пластмаса и се задържат в устата чрез адхезия или с помощта на лепила.
Ако има останали здрави зъби, се изработват частични протези. Освен от пластмаса, те могат да се изработят и от метална сплав и чрез куки или стави да се захващат за съседните зъби (моделноляти протези). Тези протези, заедно с протезите от еластична пластмаса са с по-добра поносимост и по-бърза адаптация.
Какви са предимствата и недостатъците на протезите?
Често Задавани Въпроси
След лечение на кореновите канали и отслабване на зъбните тъкани.
При зъбно изтриване в напреднали случаи.
Зъби с много големи пломби и изграждания, за да се профилактира счупването на зъба.
При липсващи зъби.